Dokumentace v testování

Tvorba a následné udržování dokumentace je nedílnou součástí standardního procesu testování softwaru (a také pochopitelně ne jen jeho). Kvalitní testování se, dle mého názoru bez připravené dokumentace (alespoň základní) dnes neobejde. Všechny takovéto dokumenty v mnohém usnadňují komunikaci v projektovém týmu a současně se snaží zamezit ztrátám informací např. v případě fluktuace zaměstnanců. Za primární úkol dokumentace osobně považuji vymezení a definování všech postupů pro testování. O formě a druhu dokumentace musím pochopitelně rozhodnout právě v návrhu postupu testování softwaru. Každý dokument bude obsahovat jednoznačný identifikátor. Předejde se tak komplikacím se záměnou dokumentů.

Z výše uvedených důvodů navrhuji a níže uvádím minimální rozsah seznamu dokumentů, které podle mne mají zásadní význam pro testování software.

Dokumenty potřebné pro kvalitní proces testování:


Výše je popsána dokumentace potřebná k přípravě nebo následné exekuci testů. Většinou je však kromě těchto dokumentů potřeba vytvořit materiál zvaný uživatelská dokumentace. V tomto případě musí být jasně definováno, pro jaké účely má budoucí dokumentace sloužit. Například zda bude sloužit jen testerům softwaru, zákazníkovy pro školící účely nebo umístěn na webu na internetu. Pokud víme k jakým účelům bude materiál sloužit, musíme tomu přizpůsobit formu dokumentu. Uživatelská dokumentace většinou bývá složena z printscreenů obrazovek aplikace, doplněných o popisný text. Jednoduché manuály obsahují jen obrázky s popiskem, propracovanější dokumenty si zakládají více na textu než na obrazovém materiálu. Velkou nevýhodou vkládání obrázků obrazovek aplikace je častější aktualizace dokumentu.

Share on TwitterShare via email

2 Responses to Dokumentace v testování

 1. Pepa says:

  Zdravím a děkuji za informace na tomto webu.
  Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký standard nebo doporučení, jak zapisovat jednotlivé prvky ve scénářích (např. tlačítko že se píše do ><; odkaz, název záložek atp.).
  Děkuji!

  • Tomas says:

   O žádných takových standardech nevím. Určitě je dobré v rámci projektu dodržovat stejnou konvenci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *