Tvorba a následné udržování dokumentace je nedílnou součástí standardního procesu testování softwaru (a také pochopitelně ne jen jeho). Kvalitní testování se, dle mého názoru bez připravené dokumentace (alespoň základní) dnes neobejde. Všechny takovéto dokumenty v mnohém usnadňují komunikaci v projektovém týmu a současně se snaží zamezit ztrátám informací např. v případě fluktuace zaměstnanců. Za primární úkol dokumentace osobně považuji vymezení a definování všech postupů pro testování. O formě a druhu dokumentace musím pochopitelně rozhodnout právě v návrhu postupu testování softwaru. Každý dokument bude obsahovat jednoznačný identifikátor. Předejde se tak komplikacím se záměnou dokumentů.
Z výše uvedených důvodů navrhuji a níže uvádím minimální rozsah seznamu dokumentů, které podle mne mají zásadní význam pro testování software.
Dokumenty potřebné pro kvalitní proces testování:
- Analýza rizik procesu testování softwaru
- Plán testování softwaru
- Testovací případ (Test case)
- Testovací scénář (Test scenario)
- Závěrečné hodnocení průběhu testování softwaru
Výše je popsána dokumentace potřebná k přípravě nebo následné exekuci testů. Většinou je však kromě těchto dokumentů potřeba vytvořit materiál zvaný uživatelská dokumentace. V tomto případě musí být jasně definováno, pro jaké účely má budoucí dokumentace sloužit. Například zda bude sloužit jen testerům softwaru, zákazníkovy pro školící účely nebo umístěn na webu na internetu. Pokud víme k jakým účelům bude materiál sloužit, musíme tomu přizpůsobit formu dokumentu. Uživatelská dokumentace většinou bývá složena z printscreenů obrazovek aplikace, doplněných o popisný text. Jednoduché manuály obsahují jen obrázky s popiskem, propracovanější dokumenty si zakládají více na textu než na obrazovém materiálu. Velkou nevýhodou vkládání obrázků obrazovek aplikace je častější aktualizace dokumentu.
Zdravím a děkuji za informace na tomto webu.
Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký standard nebo doporučení, jak zapisovat jednotlivé prvky ve scénářích (např. tlačítko že se píše do ><; odkaz, název záložek atp.).
Děkuji!
O žádných takových standardech nevím. Určitě je dobré v rámci projektu dodržovat stejnou konvenci