Sada několika testovacích případů tvoří testovací scénář. Testovací případy na sebe musí navazovat a tvořit tak skupinu logicky navazujících kroků, jejichž účelem je otestovat vybranou funkčnost aplikace, např. vytvoření faktury. Pro správu testovacích scénářů lze opět využít tabulkový editor. Tuto variantu navrhuji využít pouze u menších projektů. Testování softwaru u menších projektů se často obejde i bez testovacích scénářů. K vytváření a budoucí správě testovacích scénářů doporučuji využít některou aplikaci přímo k tomu účelu určenou. Tyto aplikace velmi často podporují i správu testovacích případů (např. HP Quality Center). Testovacího scénář by měl obsahovat především tyto údaje:
- Oblasti k testování – oblasti, vlastnosti a funkce, které se budou testovat v rámci daného scénáře
- Kategorie testů – údaj o kategorii testů, do které tento scénář spadá
- Testovací případy – seznam všech testovacích případů, které tvoří daný scénář
- Metriky hodnocení – metriky pro určení, zda scénář proběhl úspěšně či nikoliv
Přestože testovací scénáře nenajdou mnoho využití u menších projektů, během testování větších projektů své uplatnění rozhodně najdou. Při správě několika stovek testovacích případů se v praxi neobejdeme bez testovacích scénářů a také jejich sofistikované správy. Jak jsem se již zmínil výše, testovací scénáře rozhodně nepatří mezi dokumenty, bez kterých by se nedalo testovat. Záleží jen na rozhodnutí jak kvalitně a přehledně je návrh postupu testování sestaven.
Z tohoto důvodu je zřejmé, že pro kvalitní postup testování softwaru je dobré sestavit a využívat testovací scénáře. Usnadňují orientaci v testovacích případech a vytvářejí lepší přehled v oblastech, které jsou pokryty testy. Proto doporučuji vytváření testovacích scénářů jak u velkých, tak i malých projektů. Tvorba a následná údržba těchto dokumentů je časově náročná. Pokud to podmínky projektu (zejména finanční) dovolují, rozhodně doporučuji využít některý z nástrojů pro správu testovacích scénářů (např. HP Quality Center). Využití specializovaného nástroje přináší kromě jiného úsporu času při tvorbě a správě dokumentů. Využití testovacích scénářů při postupu testování má pozitivní vliv na přehlednost a srozumitelnost souboru všech testovacích případů.
Test Script je oficiální název pro automatické testy. Je to tedy script, který provede kontrolu určité části programu nebo softwaru.
Změnil bych název spíš na Test Scenario, který se víc používá pro označení více Test Case poskládaných dohromady
Testovací scénář je někdy celkem oříšek vymyslet dobře :)